Reli

„A vallás az elnyomottak sóhaja, a szívtelen világ lelke, ....a nép ópiuma.”

Gondolatok Karl Marx valláshoz való viszonyáról

2018. november 28. - Reliadmin

Karl Marx születésének 200. évfordulója kapcsán számos esemény, kiadvány, kötet született azzal a céllal, hogy kortárs kontextusban dolgozzák fel Marx munkásságát, értelmezzék az általa megfogalmazottakat. Habár elsősorban a gazdasági folyamatok elemzése, a kapitalizmus kritikájának különböző…

Tovább

Hogyan kerültek okkult elemek a nácizmusba? - II. rész

Az előző részben már olvashattatok arról, hogy milyen előzményei voltak az okkultizmusnak Németországban a II. világháborút megelőző időszakban s hogy kik vagy milyen eszmék voltak nagy hatással mindazokra, akik a két világháború között okkult tanokkal foglalkoztak. A második rész Karl Maria…

Tovább

„Miért van annyi erőszak körülöttünk?” Bevezetés René Girard mimetikus elméletébe - 2. rész

Az erőszak kérdésének relevanciájáról és René Girard fontosságáról írtam előző cikkemben, illetve kitértem pár szóban arra a sajtos irányvonalra is, amelyet mimetikus elméletnek nevezünk. A következőkben Girard munkásságát és elméletét igyekszem bemutatni röviden, fontosabb művein keresztül. Girard…

Tovább

„Miért van annyi erőszak körülöttünk?” Bevezetés René Girard mimetikus elméletébe - 1. rész

„Miért van annyi erőszak körülöttünk?” – teszi fel korunk talán legégetőbb kérdését egyik cikkének nyitányaként René Girard. (Girard, 2003) S valóban, az erőszak jelensége behálózza az egész világot, valamilyen formában kisebb vagy nagyobb intenzitással, de jelen van mindenütt - a családokban, az…

Tovább
süti beállítások módosítása